Yoga to pochodzący z Indii i znany od tysięcy lat system rozwoju ciała, jak i ducha. Dziś w krajach zachodnich wiele osób widzi w jodze po prostu dobry sposób na utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej i umysłowej. Choć Yoga kojarzy nam się zwykle z jednym, ścisłym systemem, w rzeczywistości wyróżnić możemy wiele różnych rodzajów Yogi.
A jedną z najchętniej wybieranych jest Yoga Kundalini.
Yoga Kundalini
Yoga Kundalini to odmiana Yogi, w której duże znaczenie ma zarówno trening ciała, jak i umysłu. Yoga Kundalini może wykorzystywać różne techniki, takie jak mantry, medytacje i wizualizacje, mudry (specjalne ułożenie rąk), a także metody oddechowe
Jakie są zasady Yogi Kundalini?
Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że sama Yoga Kundalini jest metodą opracowaną współcześnie dla ludzi żyjących obecnie, zabieganych, zmagających się z konkretnymi problemami. Celem Yogi Kundalini jest pobudzenie w ciele wewnętrznej energii, która odpowiada za żywotność, kreatywność, a także prowadzi do spokoju umysłu, czego człowiek współczesny potrzebuje w największym stopniu. Metoda Yogi Kundalini, podobnie jak inne systemy wschodnie opiera się na założeniu, że w ciele każdego z nas znajdują się centra energetyczne, nazywane czakrami, które odpowiadają za różne funkcje. Zdrowy człowiek to zaś taki, w którego organizmie i polu energetycznym wszystkie czakry wibrują w sposób harmonijny i nie występują żadne zaburzenia w przepływie energii przez te centra energetyczne.
.
O niesamowitych korzyściach jogi dla ciała i umysłu mówi się już od dawna. Szczególny rozkwit tego systemu na Zachodzie przypadł na lata 60. XX wieku. Od tamtego czasu joga, w tym także Yoga Kundalini, zdobywa sobie coraz większe grono praktykujących. Yoga Kundalini może przynieść wiele pozytywnych rezultatów dla naszego zdrowia. Przede wszystkim daje ona możliwość zupełnie innego, niż dotychczas poczucia własnego ciała. Praktykując Yogę Kundalini, możemy bardzo wiele nauczyć się na temat naszego organizmu, zrozumieć sposób, w jaki funkcjonuje, a także poznać jego ukryte możliwości. Metoda ta pozwala zachować i poprawiać sprawność fizyczną, jest bardzo dobra dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem, a także może być idealną okazją do relaksu i sposobem na radzenie sobie ze stresem. Osoby praktykujące Yogę Kundalini mówią o tym, że ich życie jest bardziej radosne, pełniejsze, a one same czują się spokojniejsze i mniej podatne na nieprzyjemne sytuacje życia codziennego. Yoga poprawia samopoczucie, wpływa korzystnie na funkcje mentalne i energetyczne, doskonale dotlenia organizm i pobudza krążenie krwi.
Yoga Kundalini to metoda przeznaczona praktycznie dla wszystkich. Yoga Kundalini nadaje się świetnie dla osób dorosłych, dzieci, a także starszych. Choć Yoga kojarzy nam się zwykle z pozycjami ciała, które są niemalże niemożliwe do wykonania, w rzeczywistości może ją uprawiać nawet osoba o słabej kondycji fizycznej, wykonując ćwiczenia tylko w takim stopniu, na jaki na ten moment pozwala organizm.
Zwykle zajęcia Yogi Kundalini trwają ok 60 minut i składają się z różnych etapów, takich jak śpiewanie lub recytowanie mantr, pozycje ciała, czyli asany, mudry, a także trening oddechowy.